Caroline Borg är Årets UF-lärare

Årets UF-lärare i Stockholmsområdet har tilldelats Caroline Borg på JENSEN gymnasium Södra.

Caroline Borg

Fotograf: Boo Gunnarsson

Vi på JENSEN är så stolta och glada över Carolines imponerande insatser!

Motiveringen för årets UF-lärare:

”Årets UF-lärare 2019 har en stabil struktur i sitt UF-arbete samtidigt som hen väver in Ung Företagsamhets utveckling med egna spännande initiativ. Hen har på ett framgångsrikt sätt tagit med sig erfarenheter från ett program till ett annat. Omtolkning och anpassning visar på en stark positiv riktning för det nya pro­grammet. Vinnaren är generös med sin omvärldsbevakning vilket skapar fler möjligheter för UF-företagarna. Årets UF-lärare har (helt klart) ur flera perspektiv vuxit med UF. Årets UF-lärare 2019 är Caroline Borg!”


Här är vinnarintervjun med Caroline.

Följ JENSEN Södras arbete med UF via deras Instagramkonto:

Instagram